Mens Competitions

Sunday 2nd October - Parker Dingley Medal 

1. Mr Craig Mathars - Nett 65

2. Mr T W Mulholland - Nett 66

3. Mr A  D Stephenson - Nett 67

FULL RESULTS  

Saturday 1st October - Parker Dingley Stableford 

1. Mr D Collington - 38 points 

2. Mr N Benting - 35 points 

3. Mr R Wardle - 35 points 

FULL RESULTS 

Sunday 18th September - 2's Club Final 

1. Mr A Overton - Nett 64

2. R Davies - Nett 66

3. C A Hadley - Nett 66

FULL RESULTS 

 

Saturday 17th September - Heath Trophy & Scrubbers Bowl 

1. Mr P Fox - Nett 65

2. Mr D I Brown - Nett 67

3. Mr J Proctor - Nett 67

FULL RESULTS 

 

Sunday 11th September - HFC 5 

Division 1 

1. Mr I Gore - Nett 66

2. Mr JPR Williams - Nett 67

3. Mr A Broad= Nett 68

Division 2 

1. Mr A Rimmins - Nett 67

2. Mr S W Topper - Nett 67

3. Mr M Timmis - Nett 68 

Division 3 

1. Mr L A Jones - Nett 66

2. Mr D L Pryce - Nett 68

3. Mr R A Heineman - Nett 72

FULL RESULTS 

 

Saturday 27th August - LSP 5

Division 1 

1. Mr TW Mulholland - Nett 64

2. Mr JPR Williams - Nett 64

3. Mr J Ford - Nett 67

Division 2 

1. Mr A Peever - Nett 65

2. Mr J Warren - Nett 67

3. Mr AG Harris - Nett 70 

Division 3 

1. Mr P Fox - Nett 63

2. Mr P Garnett - Nett 66

3. Mr D M Wainwright - Nett 67

FULL RESULTS 

Sunday 21st August - Shropshire Trophy 

 

Division ALL 

1. Mr D Banford- Nett 65

2. Mr D Fisher -Nett 66

3. Mr R A Walker - Nett 69

FULL RESULTS 

Sunday 21st August - Shropshire Bowl 

 

Division ALL 

1. Mr P Turner - Nett 62

2. Mr SM Walker - Nett 62 

3. Mr I Forbes - Nett 65

FULL RESULTS 

Wednesday 17th August - MWM 5 

 

Division ALL 

1. Mr L A Jones - Nett 65

2. Mr M R Curel - Nett 67

3. Mr S McKinven - Nett 67

FULL RESULTS 

Saturday 13th August - Presidents Putter & Vets Cup

 

Division ALL 

1. Mr A Burnett - Nett 62

2. Mr D Briscoe - Nett 63

3. Mr G C Hayward- Nett 63

FULL RESULTS 

Sunday 7th August 2016 - HFC 4 

 

Division 1 

1. Mr F Jones - Nett 67

2. Mr D R France - Nett 69

3. Mr D J Dudley - Nett 71 

Division 2 

1. Mr R J Davy - Nett 67

2. Mr F W Parks - Nett 67

3. Mr A Timmins - Nett 70 

Division 3 

1. Mr P S Jones - Nett 71

2. Mr R Broderick - Nett 74

3. Mr P T Lewins - Nett 74

FULL RESULTS 

Wednesday 3rd August 2016 - MWS 5 

 

Division ALL 

1. Mr T W Mulholland - 37 points 

2. Mr P A Rhodes - 36 points 

3. Mr L A Jones - 35 points 

FULL RESULTS

Club Championships 2016

 

Mr C Dhir & Mr S M Walker tied on 140 - Play off over 18 holes , medal format off scratch on Finals Day 

Sunday 24th  July - CLUB CHAMPIONSHIPS  Scratch 2

 

1. Mr S M Walker - Gross 70

2. Mr J P R Williams - Gross 70

3. Mr C Dhir - Gross 70 

Saturday  23rd July 2016- CLUB CHAMPIONSHIPS Scratch -1

 

1. Mr C Dhir - Gross 70 

2. Mr D J Oliver - Jnr - Gross 70

3. Mr S  M Walker - Gross 70 

FULL RESULTS 1 

FULL RESULTS 2

Wrekin Trophy- Saturday 23rd & Sunday 24th July 2016

 

Division ALL 

1. Mr S A Parkes -38 points 

runner up. Mr D Banford -37 points

FULL RESULTS 1

FULL RESULTS 2  

Sunday 3rd July 2016- Pascall Cap 

 

Division ALL 

1. Mr N S Childs -41 Points 

2. Mr S M Walker - 37 Points 

3. Mr D J Oliver - Jnr - 36 Points 

FULL RESULTS 

Saturday 25th June 2016 - Lanyon Star Parton 3 

Division 1                                        

 

1. R W Tart - Nett 66

2. S Hendrie - Nett 67

3.  J Ford - Nett 67

Division 2 

1. A Ward- Nett 68

2. N A Surgenor - Nett 67

3. D Briscoe - Nett 70

Division 3 

1. A Overton - Nett 62

2. R Wardle - Nett 65 

3. P R Gee - Nett 65 

FULL RESULTS 

Sunday 19th June 2016 - Hargrove Foster Coop 2 

Division 1                                        

 

1. F Jones- Nett 63

2. S M Walker - Nett 65

3.  M Sankey - Nett 66

Division 2 

1. M Hayes- Nett 63

2. R J Davy- Nett 74

3. A Dixon - Nett 75 

Division 3 

1. B A Kelly - Nett 73

2. A Shorthose - Nett 76 

3. D Burrows - Nett 76 

FULL RESULTS 

Wednesday 15th June - MWM 3  

 

1. M J Perks - Nett 68

2. A A Dawes - Nett 69

3. Mr F Jones- Nett 70 

FULL RESULTS 

Saturday 11th June 2016 - Captains Day 2016 

Division 1                                        

 

1. N Armstrong - 41

2. S Fenn - 39 

3.  M Sankey - 37

Division 2 

1. D Briscoe - 36

2. A Dixon - 36

3. M Tyers - 34 

Division 3 

1. O Dodd - 43

2. P R Hughes- 39

3. J McInnes- 38

FULL RESULTS 

Wednesday 1st June - MWS 3

ALL                                

 

1.P Turner -40

2. D Briscoe - 38

3. LA Jones - 38

Full list of results HERE

 

 

Saturday 28th  May 2016 - Lanyon Star Parton 2

Division 1                                        

 

1. A R Rogers - Nett 66

2. D J Dudley- Nett 66

3.  J Ford - Nett 69

Division 2 

1. I P Welch- Nett 68

2. A J Francis - Nett 70

3. M K Smith - Nett 72

Division 3 

1. A Shorthose - Nett 62

2. A Overton - Nett 65

3.T Pepper - Nett 70

FULL RESULTS  

Wednesday 18th May- MWM 2

ALL                                

 

1.L A Jones - Nett 63

2.P Turner - Nett 68

3. K Whitby - Nett 71

FULL RESULTS 

Sunday 8th May - Atkinson Trophy 

1. R Thomas- 2 

2. K Brittain - 0

3. P Turner- 0 

FULL RESULTS 

Sunday 1st May - Hargrove Foster Coop 1 

Division 1                                        

 

1. D J Oliver Jnr - Nett 66

2. A Smitheman - Nett 68

3.  D Millard - Nett 70

Division 2 

1. F Drummond - Nett 68

2. J Butler - Nett 73

3. S Jackson - Nett 74

Division 3 

1. E R Pardoe - Nett 68

2. J Lane - Nett 70 (lowest gross) 

3. D L Pryce - Nett 70 

FULL RESULTS 

Saturday 30th April - Lanyon Star Parton 1 

 

Division 1                                        

1. L Francis - Nett 68                    

2. M Sankey - Nett 69                                            

3. D Morrow - Nett 70                                           

Division 2                                                                    

1. N Murphy - Nett 70 (Lowest Gross C/B)          

2. D Collington - Nett 70 (C/B)                              

3. R B Gallier - Nett 71        

Division 3 

1.P Griffiths - Nett 68 (Lowest Gross C/B)

2.D Crook - Nett 68 (Lowest Gross C/B)

3.PR Gee - Nett 68 (Lowest Gross C/B)

FULL RESULTS  

 

Sunday 24th April 2016- Ellams Greensomes 

 

Winners: M Curel & A Peever - Nett Score 62

Runners up: JPR Williams & D Marsh Nett Score 64 

For a full list of results Click here 

 

Wednesday 20th April 2016 -Centenary Trophy MWM 1

 

Winner : Mr P McCabe - Nett Score 67 

Runner up: Mr N . M Johnson Nett Score 69 

 

 

Wednesday 6th April 2016 -Centenary Trophy MWS 1

 

Winner: A A Dawes 34 points 

Runner Up: J Oliver 32 points 

TWO's : Mr R Davies & Mr R Benting 

 

Sunday 13th March 2016- Cross Country Texas Scramble 

 

Winners: L Jones, K Whitby, T Whitby, S Galbraith 30.6

2nd Place: J Cadman, MSankey, S Dawes, D Dudley 33.8

3rd Place: S Hardy Lane, P Emery, A Peever, P Roberts 35.2 

 

Saturday 27th February 2016 - Odds n Evens

 

Winners . O Dodd, W Maiden, A Overton and S Biggs

2nd Place A Timmins, R Thomas, G Davies and T Kirk

3rd Place  J Brown, K  Ball, M  Hall and P Evans.

 

Sunday 14th February 2016- 3 Clubs & a Putter 

 

Winner - A Overton 43 points 

Runner up- R Fewtrell ( on back 3) 39 points 

3rd  - O Dodd 39 points

Two's winners - M Tyers & A Stringer 

Hole in 1 - K. Ball

For a full list of results please click here

 

To view competition results please register for and use "How Did I Do"

Please click on the logo below to go to their web site

 

 

Qualifying competion results & handicap changes are now on HowdidIdo

which can be accesed from Clicking the logo above